13-20/5 2022 MALLORCA
Vår Nyhet 2022 är charmiga staden Alcudia på Mallorca. Vi reser smidigt och bekvämt med Ving direkt från Örebro Airport och väl framme är det endast 50 minuters transfer till hotellet.
Den här resan passar perfekt för dig som vill bo lyxigt och lugnt direkt vid stranden men som ändå vill ha möjligheten att åka till Palma samt uppleva och se mer av Mallorca genom en guidad vandring.
BOENDE
Vi bor på bästa vuxenhotellet, Sunprime Pollensa Bay precis vid en liten mysig sandstand. Hotellet renoveras just nu och står färdigt under våren 2022. Bara 10 minuters promenad bort ligger Alcudias gamla stad med mysiga gränder och restauranger.
I vår badvik ligger endast två hotell vilket gör det väldigt lugnt och fridfullt. Det går att ta fina promenader längst kusten, bara 5-10 minuter bort finns ännu fler små mysiga stränder.
På hotellet finns ett härligt poolområde med havsutsikt, gym, bar och en restaurang som serverar goda varierade bufféer.
I resans pris ingår Sunprime Inclusive vilket innebär att vi kommer att äta fem luncher samt fem middagar på hotellet. Till varje måltid ingår vin, öl eller alkoholfritt. Resterande fyra måltider kommer vi äta ute på goda restauranger.
TRÄNING
Under resan kommer vi erbjuda flertalet olika träningspass varje dag. Vi kommer att träna allt ifrån lugnare pass som yoga, core, athletic control till lite mer pulshöjande pass som cirkelträning, dans och tabata. Vi anpassar alltid träningspassen så att alla kan vara med och utgå från sin egen förmåga.
Träningspassen kommer att vara på lite olika platser. Vi kommer att köra de lugnare passen med utsikt mot havet och de lite tuffare passen på hotellets konstgräsplan. Självklart kommer vi också att utnyttja hotellets omgivningar när vi tränar.
vandring
Under veckan kommer vi att samarbeta med ett lokalt vandringsföretag som kommer att ta oss ut på en vacker vandring. Guiden kommer att vara svensk eller engelsktalande. Ännu är det inte klart exakt vilken tur vi kommer att göra utan låter experterna på plats välja en vacker tur åt oss.

PALMA STAD
Vi kommer även ha en utflyktsdag där vi åker buss in till Palma Stad och passar på att se på den maffiga Katedralen, strosa runt i gamla gränder, titta på lyxiga båtar i den stora hamnen, shoppa och äta en god middag.
Nedan kan ni se ett kortare filmklipp från när Magda besökte Pollensa Bay, Alcudia.
INSTRUKTÖRER
Magda Juberg
är utbildad Hälsocoach & Personlig Tränare på Lillsved.
VD för KMTi Träningsresor och har deltagit i samtliga tidigare Träningsresor. Har under flera år jobbat som Gruppträningschef på KMTi.
Magda är en uppskattad instruktör som brinner för att motivera och inspirera till träning. Hon älskar att se träningsglädjen och energin hos sina deltagare. Hon är alltid supertaggad över att få resa iväg med alla härliga träningsgrupper!
Linda Sandersson
är leg. sjukgymnast (fysioterapeut) Jobbar dagligen på KMTi och RIV. Flera gånger per år följer hon också med på resor med KMTi Träningsresor. Linda brinner för att hjälpa människor att träna och stärka upp kroppen för att hålla sig skadefria. Under resan kommer Linda hålla i många klasser som bygger upp din grundstyrka inifrån och ut.
Vi ser fram emot att coacha och förhoppningsvis inspirera er till varierad och rolig träning!
DAGSCHEMA
lördag
08:00 Balance
11.30 FXC
13.00 Lunchbuffé
16.30 Athletic Control
17.30 Dynamisk Rörlighet
19.30 Middagsbuffé
sönDAG
07.30 Yinyoga
08:30 Frukostbuffé
10.00 Vandring
19.30 Middagsbuffé
månDAG
08.00 Beachfun
09:00 Frukostbuffé
11.30 Total Träning
13.00 Lunchbuffé
15.30 Waterfun
16.30 Core Control
17.15 Dynamisk Rörlighet
19.30 Middag i gamla stan
tisDAG
08.00 Balance
09.00 Frukostbuffé
13.00 Lunchbuffé
14.00 Buss till Palma
onsDAG
08.00 Löpning/ Promenad
09:00 Frukostbuffé
11.45 Cirkel HIT
13.00 Lunchbuffé
16.30 Body Sculpt
17.30 Dynamisk Rörlighet
19.00 Middagsbuffé
torsDAG
08:00 Moveoo
09:00 Frukostbuffé
11.30 Cardio Moves
13.00 Lunch på egen hand
16.30 Finalpasset
17.30 Dynamisk Rörlighet
19.30 Middagsbuffé
Med reservation för ändringar
14 500 sek per person
- Flyg från Örebro till Palma (t/r)
- Transfer mellan flygplatsen & hotellet
- Hotell Sunprime Pollensa Bay 4*+
- Del i dubbelrum
- Frukostbuffé varje dag
- Fem lunchbufféer (ink. dryck)
- Fem middagsbufféer (ink. dryck)
- Träningslinne/T-shirt
- Alla träningspass ledda av Magda och Linda
- Bussresa till Palma
- Guidad vandringsdag
- En inspirerande & motiverande föreläsning
- Reseledning & personlig service
Resan
Vi reser tillsammans med Ving från Örebro Airport.
Utresa: fredag 13 maj kl. 16.00 – 19.20
Hemresa: fredag 20 maj kl. 11.05 – 14.35
(med reservation för ändringar)
Enkelrumstillägg
Det är möjligt att bo i enkelrum till en extra kostnad av 1800 kr
Rumstyp
Vi bor i dubbelrum ”classic room mot omgivningarna”. Önskar du att uppgradera ditt rum så är det möjligt via anmälningsblanketten till Ving.
OBS! – Erbjudande!!
Första sju som bokar dubbelrum får havsutsikt utan extra kostnad.
Bokning
Ving kommer att kontakta er 5-7 dagar efter anmälan med en bekräftelse på er bokning. Bokningen sker via länken nedan:
Resan garanteras vid 15 bokade resenärer.
BOKNING AV RESAN
Klicka på länken för att komma till bokningen som sker via Vings hemsdia
BOKA HÄRHOTELL MED GOD KVALITET
Vi väljer alltid hotell med god kvalité.
GOD MAT OCH DRICKA
Äta god mat och drick gott.
AVKOPPLING OCH UMGÄNGE
Tid för avkoppling och umgänge!